Destek Hattı
Menü
Sosyal Medya

Etiket Renkleri ve Anlamları

26/12/2017

Yüksek katlı binaların artması, asansörlere her gün binmeyi mecbur hale getirmektedir. Her gün defalarca bindiğiniz asansörler güvenli mi? Asansörlerin düzenli bakımları yapılıyor mu? Asansöre yapıştırılan kırmızı, sarı, yeşil ve mavi etiketler ne anlama geliyor?

Alanında uzman ve yetkili mühendisler tarafından, periyodik kontrolü yapılan her asansöre; kırmızı, yeşil, mavi ve sarı renkli etiketler yapıştırılır. Asansör kabini içerisinde, asansörü kullanan kişiler tarafında rahatça görülebilecek yerlere yapıştırılan etiketler; asansörlerin can ve mal güvenliğine uygun olup olmadığını belirtmektedir. Sürekli kullandığınız asansörlerde bu renkli etiketlerden bulunmuyor ise, en kısa zamanda yöneticiniz ile görüşerek asansörlerin periyodik kontrol ve muayenesini yaptırmayı unutmayınız. Etiketler var fakat okunmuyor veya zarar görmüş ise, mutlaka gerekli kontrollerden sonra zarar gören etiketin yenisi ile değişmesi gerekmektedir.

Etiketlerin renklerine göre anlamları aşağıdaki gibidir:

Kırmızı Etiket:

Can ve mal güvenliğiniz için yüksek risk tespit edilen ve kısa zamanda giderilmesi istenen asansörlere yapıştırılan etiket türüdür.

1 ay - 30 gün içinde uygunsuzluğu giderilmelidir. 30 gün sonra tekrar kontrol edilir. Eğer sorun giderilmez ise, asansörün kullanım dışına çekilmesi için binanın bağlı bulunduğu belediyeye bildirilir. Belediye yetkilileri asansörü mühürleyerek, kullanıma kapatma işlemi uygular.

Takip ve kontrol süreci, uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılmalıdır.

Sarı Etiket:

Asansör denetimleri sonucunda can ve mal güvenliği için sorun teşkil eden asansörlere yapıştırılan bir etiket türüdür. Sarı renkli etiket yapıştırılan asansör, ilgili bina yönetimine bildirilir ve 60 gün içinde belirtilen sorunların giderilmesi istenir. Kusurlarının giderilmemesi halinde tutanak tutulur.

Mavi Etiket:

Uzman kontrol tarafından yapılan test neticesinde, can ve mal güvenliği için hafif kusur oluşturacak asansörlere yapıştırılan etikettir. Belirtilen aksaklıkların on iki ay içinde giderilmesi gerekmektedir.

Yeşil Etiket:

Uzman mühendisler tarafından yapılan test ve denetimler neticesinde, can ve mal güvenliğiniz için hiçbir risk taşımayan ve uygun olan asansörlere yapıştırılan bir etiket türüdür.

Asansörlere keyifle binmek ve kazalardan mümkün olduğunca kaçınmak için, etiketlere ve periyodik bakımlara duyarlı olun.

Diğer Blog Yazılarımız
Asansörünüz Güvende mi?
Yeşil Etiketinizi Biz Alalım
Yeşil Etkiket alımına hazırlıyoruz.
30 Günde
Yeşil Etiket Alımına Hazır
BAŞVUR
Hizmetler
Servis Bölgelerimiz
  • Bilkent 1, Bilkent 2, Bilkent 3 Asansör Servis ve Bakım
  • Asansör Servis ve Bakım
  • Asansör Servis ve Bakım
  • Asansör Servis ve Bakım
Referanslar
Ciner
Ciner Grubu çözüm ortağı..
Doğan
Doğan Grubu çözüm ortağı..
Dia
Dia Holding çözüm ortağı..
Hepsiburada
Hepsiburada danışmanı ve çözüm ortağı..
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam